B2B BIZNIS
POSREDOVANJE U POSLOVANJU
Šta je posredovanje ustvari?
Posredovanje predstavlja postupak u kojem posrednik nastoji naći i dovesti u vezu s nalogodavcem osobu s kojom bi sklopio određeni posao, a nalogodavac se obvezuje da mu za to isplati određenu naknadu ukoliko taj posao bude dogovoren.
Uloga posrednika u izvozu
Jedan od trendova u suvremenom poslovanju je i posredovanje u izvozu. Posredovanje u izvozu možemo jednostavno objasniti kao proces gde posrednik povezuje proizvođača s kupcem, odnosno traži kupca proizvodima koje nudi određeni proizvođač. Možda zvuči jednostavno, ali nije nimalo lako uskladiti zahteve obe strane, naročito što se tiče cene robe i načina plaćanja. U tom slučaju posrednik je taj koji pomoću svojih sposobnosti pokušava pronaći načine na koje bi se želje i potrebe mogle uskladiti.
Ništa bez ugovora!
Za ovaj oblik pružanja usluge važno je da posrednik s jednom stranom, bilo da se radi o kupcu ili proizvođaču proizvoda, ugovori svoje poslovanje Ugovorom o posredovanju. Ugovorom o posredovanju uređuju se odnosi između posrednika i nalogodavca.
Važnost ugovora o posredovanju je u tome da jasno određuje koje su obveze i koja prava posrednika:
– odgovara li posrednik ukoliko pored potrebne brižljivosti ne uspe u svom nastojanju,
– u kojim sve okolnostima značajnim za nameravani posao je dužan obavestiti nalogodavca,
– je li posrednik dužan sudelovati u organizaciji prevoza,
– snosi li posrednik odgovornost naplate potraživanja od strane treće osobe prema nalogodavcu.
Isto tako ugovorom se definišu prava i obveze nalogodavca, a neke od njih su:
– za koje je sve rizike odgovoran kod isporuke robe i pod kojim uslovima
– odgovara li nalogodavac za penale za neizvršenje i kašnjenje isporuke te u kojoj mjeri
– treba li nalogodavac sam organizovati i izdavati nalog za prevoz.
PROVIZIJA
Jedan od najvažnijih elementa ugovora o posredovanju je i provizija, odnosno naknada za na koju posrednik ima pravo nakon obavljanja posla. U ugovoru se navodi iznos ili postotak naknade za obavljeni posao. Međutim ukoliko naknada provizije može varirati pod uticajem nekih okolnosti, te okolnosti treba navesti u ugovoru (ponuda i potražnja, vremenski uslovi i sl.).
Ugovorom posrednik može i zaštiti svoje posredovanje na način da se navede obveza nalogodavca da ne sme bez pismenog odobrenja posrednika, na bilo koji način poslovati s trećom osobom koju je posrednik na temelju svog posredovanja doveo u vezu s nalogodavcem. Takođe, u ugovoru posrednik može navesti i visinu kazne ukoliko dođe do kršenja ove obveze nalogodavca.
TRAJANJE UGOVORA
Vrlo važan element svakog ugovora je njegovo trajanje. S obzirom da se radi o posredovanju u izvozu, dobro bi bilo sklopiti ugovor na neodređeno vreme iz tog razloga jer se nikad ne zna kada će do potražnje za nekim proizvodom doći od strane treće osobe, odnosno kupca s kojim je posrednik povezao nalogodavca (proizvođača).
Svakom ugovoru treba pristupiti s dovoljno pažnje i respekta jer se potpisom obvezujemo da ćemo poštivati sve odredbe koje su u njemu navedene, u protivnom dolazi do sankcija koje mogu biti i te kako velike. Isto tako kod sastavljanja ugovora treba voditi računa da se navedu sve odredbe kojima se će se zaštiti poslovanje osobe koja daje ugovor na potpis, a u ovom slučaju bi to bio posrednik.
Na kraju krajeva, danas u savremenom poslovanju nezamislivo je sklapati bilo kakav posao bez potpisivanja ugovora.